Tam, gdzie zatrzymał się pociąg

Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 39,99 zł 39.99
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Autor urodził się w miejscowości, którą licznie zasiedlano po wojnie – w Baniach. Od najmłodszych lat interesował się historią swojego regionu i poszukując wiadomości o przeszłości wiosek, położonych przy dawnym średniowiecznym trakcie – Drodze Lota, zetknął się z wieloma starszymi osobami, które chętnie opowiadały także o swoich wojennych losach, oraz o dziejach ludzi zamieszkujących te tereny. Liczną grupę osiedleńców stanowili robotnicy powracający z przymusowej pracy w Niemczech, jak również polscy kombatanci. Przeżyte spotkania każdorazowo wzbudzały w autorze ogromną ciekawość, a w miarę upływającego czasu także fascynację przybliżanymi historiami. Świadomość ogromnego doświadczenia życiowego tych ludzi oraz osobisty rozwój, jakiego doznał dzięki tym spotkaniom, zachęciły go do zebrania wszystkich tych wywiadów w formie książki. Tak powstała niniejsza publikacja skierowana do wszystkich tych, którzy chcą poznać unikalne i nigdzie indziej nie opowiedziane wydarzenia, będące udziałem ludzi z całego obszaru przedwojennej Polski.

Książka została wydana w twardej oprawie i dużą czcionką, by ułatwić kontakt z nią także ludziom starszym. Zawiera liczne fotografie pochodzące z osobistych zbiorów bohaterów, o których życiu opowiada. Pomagają one lepiej wczuć się w klimat tamtych czasów. Czytelnicy będą mogli dzięki niej głębiej zrozumieć los zwykłych ludzi, którzy próbowali poradzić sobie w niełatwych czasach w trakcie i po wojnie. Poznają prawdziwe historie nieprzesiane przez sito poprawności i niepolukrowane nadmiarem słów. Te szczere opowieści prostych ludzi potrafią chwycić za serce. Warto poświęcić kilka wieczorów na poznanie 23 wspaniałych ludzi, którzy przybliżą nam losy osadników Ziem Odzyskanych.

Wybrane fragmenty z książki:

„Na teren obozu przywożono regularnie więźniów, których miejscowi zwali „okopnikami”. Mieszkańcy wioski otrzymali polecenie, by przyjąć ich do domu pierwszego dnia ich pobytu. Mówiono, że są to zatrzymani z różnych powodów Warszawiacy. Do mojego domu trafiło czterech takich „okopników”. Byli głodni, przemęczeni, brudni i zawszeni. Przez dzień ich bytności u nas byli pilnie strzeżeni przez żandarmów. „Okopnicy” wykonywali ciężką pracę przy karczowaniu lasu. W pobliżu torów stworzono tartak. Deski miały prawdopodobnie trafić na front. Na terenie obozu zawsze czuwał strażnik. Pomimo jego obecności, udawało mi się wchodziłam do środka, gdzie otrzymywałam obierki od ziemniaków dla krów. Więźniarki, które były zatrudnione w kuchni poprosiły mnie raz, żebym przyniosła im patelnię i metalową tarkę. Gdy udało mi się je przemycić, usmażyły placki ziemniaczane. Nie zapomnę wdzięczności w ich oczach za mój wysiłek i pomoc”.

„Krążyły przerażające opowieści tych, którzy znaleźli się zbyt blisko miejsca kaźni. Krzyki i płacze były nieopisane. Po około dwóch tygodniach pozwolono nam wrócić do domu. Czas ten przeczekaliśmy u rodziny mieszkającej w Kostopolu. Od strony lasu niósł się nieprawdopodobny fetor. Ciężko było wytrzymać w tym miejscu. Z dziecięcej ciekawości wybrałam się, w tajemnicy przed rodzicami, do miejsca strzeżonego przez żołnierzy. Otaczali oni głęboki, niezakopany całkowicie dół w kształcie kwadratu. Jestem pewna, że widziałam tam ofiary ułożone warstwami. Widok ten prześladował mnie przez wiele lat. Słyszałam, że po zakończeniu wojny przybyła w 1945 r. na miejsce masowej zbrodni komisja, by potwierdzić skalę ludobójstwa, które się tam dokonało”.

Dane techniczne

Ilość stron 320
Oprawa Twarda
Format 24x17 cm
Wydanie Drugie
Data wydania 2017

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklepy internetowe AZ.pl