LGBTQ+ komiks [open call]

LGBTQ+ komiks [open call]

Komiks w Polsce zdobywa coraz większe grono czytelników. Rozwijający się rynek wpływa na liczbę wydawanych publikacji, zarówno rodzimych autorów i autorek, jak i przekładów komiksów z całego świata. Są to komiksy o różnej tematyce, również i takie, podejmujące rozmaite problemy społeczne i obyczajowe. Stąd też zrodził się pomysł stworzenia antologii, która łączyłby zagadnienie LGBTQ+ z formułą komiksu.

Płeć i tożsamość płciowa jest nie tylko ważnym kontekstem twórczości, lecz niejednokrotnie organizuje rzeczywistość w ten sposób, że staje się podmiotem owej twórczości. Jako zagadnienie kulturowe jest podstawą analiz i opracowań, a przede wszystkim staje się głównym tematem samej twórczości. Proponujemy więc stworzenie antologii powstałej na przecięciu nieheteroseksualności i komiksu, czyli antologii takiej, która zbierać będzie prace komiksowe, których głównym tematem będzie nieheteroseksualność.

LGBTQ+ jest nie tylko tematem debaty społecznej, ale również zagadnieniem kulturowym pojawiającym się w wielu dziełach sztuki. Mimo funkcjonowania różnych organizacji walczących o prawa osób nieheteronormatywnych, inicjatyw akademickich czy społecznych wiedza na temat tego zagadnienia w Polsce jest bez wątpienia niedostateczna a na pewno pełna stereotypów i nieścisłości.

Antologia składać będzie się z dwóch części. W pierwszej znajdą się artykuły teoretyczne i krytyczne poświęcone komiksom tworzonym przez osoby z różną tożsamością seksualną bądź pracom, gdzie wątek staje się kluczowy. W drugiej, artystycznej, zbierzemy krótkie komiksowe historie odnoszące się do tematu. Zależy nam, aby nie ograniczać się tylko do polskiej sceny, ale sięgać po prace i wydawnictwa z całego świata. Dzięki temu będzie można osadzić polską scenę komiksową w szerszym kontekście.

 • Proponujemy następujące zagadnienia:
  – historyczne przemiany LGBTQ+ w komiksowych ujęciach;
 • – ujęcia-stereotypy-trendy. Bohaterki i bohaterowie LGBT+;
 • – symbolika LGBTQ+ w komiksach;
 • – autorki i autorzy: twórczość a/i tożsamość;
 • – komiksy oraz wątki homofobiczne;
 • – polityka-komiks-LGBTQ+, polityczność komiksu w kontekście nieheteroseksualności.

 • Serdecznie zapraszamy do współpracy zarówno osoby badające komiks oraz zajmujące się analizą kulturoznawczą, filologiczną czy interdyscyplinarną oraz artystów i artystki. Niestety, brak dofinansowań centralnych dla takich inicjatyw powoduje duże ograniczenie środków. Nie ma przewidzianego honorarium autorskiego, ale oczywiście rozsyłane będą egzemplarze autorskie. Planujemy starać się o niezależne dofinansowanie wydawnictwa.
 • Propozycje tematów prosimy wysyłać na: wydawnictwo.granda@gmail.com
 • Na gotowe teksty i komiksy czekamy do końca maja 2020 roku.
 • Redaktorzy: Sylwia Chutnik, Dominika Gracz, Krzysztof Lichtblau
 • Patroni medialni: “Fabularie”, “Zeszyty komiksowe”
 • Premiera planowana jest na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi w 2020 roku

Komentarze

Your email address will not be published.